Застосування сурфактантної терапії у недоношених новонароджених

АСОЦІАЦІЯ НЕОНАТОЛОГІВ УКРАЇНИ

04 січня 2016 р №1

Начальникам управлінь охорони здоров’я

Керівникам науково-дослідних установ

Директорам медичних об’єднань

Головним лікарям лікувальних установ

Ректорам ВНМЗ

Завідувачам кафедр, лікарям

Інформаційний лист

Застосування сурфактантної терапії у недоношених новонароджених

Асоціація неонатологів України (АНУ) постійно підтримує наукове і практичне вирішення сучасних проблем медичного забезпечення новонароджених в Україні. Головним напрямком діяльності АНУ є зменшення рівня неонатальної смертності в Україні, як одного з ключових показників загального стану здоров’я суспільства країни.

У 2015 році Міністерством охорони здоров’я України відповідно до Державної програми «Репродуктивне здоров’я нації» була проведена закупівля «легеневих сурфактантів» за кошти Державного бюджету України. Наприкінці 2015 року всі закуплені «легеневі сурфактанти» були розподілені в лікувально-профілактичні заклади України.

Збільшення державного забезпечення на придбання препаратів дозволяє ефективно та раціонально використовувати «легеневі сурфактанти», з чітким дотриманням усіх вимог до їх дозування і введення. Отже, використовуючи препарати із групи «легеневих сурфактантів», слід виконувати рекомендації діючих клінічних протоколів і настанов, а саме:

– згідно з рекомендаціями узгодженої Європейської настанови щодо діагностики і лікування неонатального респіраторного дистрес-синдрому у недоношених новонароджених від 2013 р., важливо і необхідно застосовувати початкову дозу порактанту альфа 200 мг/кг, яка є ефективнішою, ніж 100 мг/кг порактанту альфа або берактанту для лікування РДС (А);

– відповідно до розділу 4 пункту 3 додатку 8 «Клінічного протоколу надання допомоги новонародженій дитині з дихальними розладами», затвердженого Наказом МОЗ України №484 від 21.08.2008 р., початкова доза порактанту альфа для лікування РДС має становити 200 мг/кг, оскільки вона є ефективнішою.

Керуючись вище зазначеним, з метою зменшення рівня неонатальної смертності та досягнення швидкого клінічного ефекту, а також за для зменшення рівня ускладнень під час лікування респіраторного дистрес-синдрому у новонароджених, рекомендуємо використовувати дозу порактанту альфа 200 мг/кг, а дози інших «легеневих сурфактантів» – відповідно до рекомендацій компаній-виробників.

Просимо довести зазначену інформацію до відома відповідних спеціалістів родопомічних та лікувально-профілактичних закладів Вашого регіону.

Президент Асоціації неонатологів України, доктор медичних наук, професор   Знаменська Т.К.

Друкована версія