Пропозиції щодо першочергових завдань по відновленню української системи охорони здоров’я після війни

Пропозиції ДУ «Інститут педіатрії, акушерства і гінекології ім. акад. О.О. Лук’янової НАМН України» щодо першочергових завдань по відновленню української системи охорони здоров’я після війни

 

З урахуванням післявоєнних тяжких наслідків, які вкрай негативно позначились на стані здоров’я населення України, вважаємо за необхідне, у першочергових завданнях щодо відновлення української системи охорони здоров’я після війни, передбачити наступне:

  1. Створити Центр медичної реабілітації в системі НАМН України для відновлювального лікування дорослих, постраждалих від бойових дій та російської агресії на території України, а також травмованих дітей. Передбачається в Центрі використовувати новітні високоефективні реабілітаційні технології, які визнані у світовій медицині.
  2. Враховуючи зростання частоти загострення неінфекційних захворювань (гіпертонічна хвороба, діабет, серцево-судинна патологія тощо), в тому числі у жінок репродуктивного віку та вагітних, зниження доступності таких послуг для тимчасово переміщених осіб – забезпечити якісне онлайн консультування спеціалістів з екстрагенітальної патології ДУ «ІПАГ ім. акад. О.М. Лук’янової НАМН України» для населення України та медичних установ України в регіонах, де концентруються такі пацієнтки.
  3. Враховуючи зростання ризиків захворюваності на інфекційні захворювання, обумовлені скупченістю людей в приміщеннях, нездатних для життя (бомбосховища, підвали, землянки) та WASH проблеми (вода, непридатна для вживання, порушення гігієни, холод, обмеження в їжі), посилити зусилля для здійснення вакцинації проти дифтерії, правця, сезонного грипу, COVID-19, гепатитів.
  4. Враховуючи ураження інфраструктури, в тому числі виші в Донецькій та Луганській областях, організувати курси тимчасового удосконалення з питань педіатрії, акушерства високого ризику (насамперед, з екстрагенітальної патології) для лікарів України.
  5. Беручи до уваги високі ризики порушень репродуктивного, соматичного та психічного здоров’я осіб, які зазнали насильницьких дій, в тому числі гендер-зумовленого насильства, створити на базі ДУ «ІПАГ ім. акад. О.М. Лук’янової НАМН України» Центр медико-правової допомоги таким особам, включаючи відповідні види медичної, психологічної, реабілітаційної допомоги, а також освітні заходи для лікарів України з кола питань, які входять до вирішення даної проблеми.

 

Директор інституту академік НАМН України
Ю.Г. Антипкін