Відділення хвороб сполучної тканини у дітей з групою психосоматики та психотерапії дітей.

Завідуюча відділенняОмельченко Людмила Іванівна, доктор медичних наук, професор
телефон (044) 483-81-58

 

 

 

Група психосоматики та психотерапії
Завідуюча групи Пушкарьова Тетяна Миколаївна, кандидат біологічних наук, старший науковий співробітник
телефон (044) 483-92-63

 

 

Співробітники (науковий та лікарській склад відділення):

Муквіч Олена Миколаївна лікар-педіатр, лікар дитячий ревматолог, вища категорія , доктор медичних наук.

Ошлянська Олена Анатоліївналікар-педіатр, дитячий ревматолог, вища атестаційна категорія з педіатрії, доктор медичних наук, старший науковий співробітник

Бельська Олена Альбертівнапедіатр, дитячий кардіоревматолог, вища категорія, кандидат медичних наук, старший науковий співробітник

Дудка Ірина Віталіївна лікар-педіатр, дитячий імунолог, вища категорія, кандидат медичних наук, старший науковий співробітник


Відділення хвороб сполучної тканини у дітей з групою психосоматики та психотерапії дітей створено у 2000 р. за ініціативою академіка О.М.Лук’янової, що було обумовлено зростанням за даними статистики МОЗ України патології кістково-м’язової системи та ревматичних хвороб у дітей, їх негативним впливом на показники дитячої захворюваності та інвалідності, потребою у спеціалізованій висококваліфікованій медичній допомозі цьому контингенту хворих.

Напрямки наукової діяльності відділення:
– вивчення ризик-чинників, патогенезу та клінічних особливостей сучасного перебігу ревматичних хвороб у дітей, вдосконалення їх діагностики, розробка нових підходів до прогнозування, профілактики та лікування;
– проведення фундаментальних досліджень з визначення ролі вітаміну D та інших чинників у формуванні автоімунних процесів, змін серцево-судинної системи, трофологічного та психоемоційного стану у дітей з вродженою та набутою патологією сполучної тканини.

Відділення співпрацює з рядом лабораторій інституту (імунології, патоморфології, обміну речовин у дітей, біохімії) та відділеннями функціональної діагностики, медичних проблем здорової дитини та преморбідних станів, а також з фахівцями Інституту біохімії НАН України ім. О.В.Палладіна, Інституту кібернетики ім. В.М.Глушкова НАМН України, Національним науковим центром «Інститут кардіології ім. академіка М.Д.Стражеска НАМН України», Західноукраїнським спеціалізованим дитячим медичним центром; має зв’язки з зарубіжними колегами – дитячими ревматологами Польщі, Італії, Словенії, Литви; являється базою для клінічних випробувань лікарських засобів для дітей.
У відділенні імплементовані новітні технології лікування ювенільних артритів з застосуванням генно-інженерних біологічних препаратів, адаптовані для дитячого віку та використовуються нові комп’ютеризовані технології дослідження серцево-судинної і інших систем організму при скринінговому обстеженні та динамічному спостереженні дітей з ревматичними хворобами, обґрунтовані і розроблені нові методи терапії супроводу для дітей з ревматоїдним артритом та системними хворобами сполучної тканини, які включають ентеральну детоксикацію, препарати системної ензимотерапії, Омега – 3 ПНЖК, вітаміну D та інші), препарати метаболічної дії, що сприяє підвищенню ефективності і зменшенню побічних явищ базисної терапії при ревматичних захворюваннях у дітей, за необхідності хворі консультуються та обстежуються фахівцями інших інститутів системи Національної академії медичних наук України.

Група психосоматики та психотерапії

Основні напрямки діяльності:

 • Організаційні, теоретичні та методичні питання психосоматики, медичної психології та психотерапії у педіатрії
 • Питання застосування сучасної міжнародної діагностичної класифікації психосоматичних і психічних розладів та порушень раннього розвитку у дітей – DC: 0-3R
 • Актуальні питання інтеграції медичної психології та психотерапії у педіатрію
 • Питання ранньої діагностики та терапії психосоматичних розладів у дітей
 • Сучасні підходи до патопсихологічної діагностики у педіатрії
 • Актуальні проблеми психотерапевтичного втручання у дiадi мати-дитина, та родина-дитина
 • Стратегії психологічного супроводу сімей, діти яких страждають на соматичні, неврологічні та психосоматичні розлади.

Міжнародне співробітництво
Співпраця з Міжнародною Психоаналітичною Асоціацією з 1998 року. (https://www.ipa-uk.org), участь у семінарах, конференціях, освітніх програмах;

Співпраця з Всесвітньою Асоціацією Ментального Здоров’я Немовлят – WAIMH (www.waimh.org),  у якості Дійсного члену,  ініційовано Симпозіум та вступ України до цього авторитетного професійного об’єднання у 2010, співпраця з WAMH здійснюється шляхом участі у конгресах та семінарах з 2007 року, розвитку пріоритетних напрямків у психотерапії та психосоматики у педіатрії. Три стендових доповіді на останньому Конгресі WAIMH в 2016 р. в Празі.  Тези та усна доповідь у наступному Конгресі WAIMH в 2018 у Римі.

Сумісно з представниками WAIMH на базі ДУ “ІПАГ НАМНУ” ініційовано та реалізується з 2013 року Перша Українсько – Британська теоретико – супервізійна  програма «Ментальне здоров’я немовлят та дітей раннього віку. Тавистокська модель спостереження за немовлятами” у співробітництві з фахівцями Тавистокського центра (Лондон, Великобритания) www.tavistockandportman.ac.uk ДР. Луизой ЄММАНУЄЛЬ, ДР. Ребеккой Бергезе, ДР. Дженіфер Уєкелин.

Ініційовано вступ українських психотерапевтів до Європейської Федерації Психоаналітичної Психотерапії EFPP (http://www.efpp.org) у 2010 році шляхом створення Української Асоціації Психоаналітичної Психотерапії, участі у міжнародних конференціях, семінарах, симпозіумах, навчальних теоретико – супервізіних програмах, здійснення супервізій клінічної практики, презентації доповідей та проведення майстер-класів.

Активна участь у проекті ЦЕНТРу АНИ ФРЕЙД (http://www.annafreud.org/) засвоєння методу терапії батьківсько – дитячих відносин (Parent-Infant Psychotherapy). Центр Ани Фрейд  відомий активною науково-дослідницькою діяльністю по розробці ефективних способів психологічної допомоги та психотерапії немовлят, дітей, підлітків та їх сімей. Спеціалісти центру протягом півтора років забезпечують супровід роботи наших спеціалістів у вигляді щотижневих спостережень усіх випадків терапії ранніх дитячо-батьківських відносин. Здійснення психотерапевтичної допомоги пацієнтам ДУ “ІПАГ ім..акад. О.М. Лук’янової НАМН України” та модерація семінарів з вивчення теоретичного матеріалу за програмами та матеріалами Центру Ани Фрейд.

Ініційовано та організовано Українсько – Німецьку програму з психоонкології “Психоонкологія на основі психоаналітичнго підходу” із членами Німецької психоаналітичної спілки (https://www.dpv-psa.de) Ведучі: Др. Кріста Хак (Німеччина), навчальний психоаналітик МПА, фахівець з психосоматичної медицини і псіхоонкологіі, Др. Дора Спит  (Німеччина), психоаналітик МПА, фахівець з псіхоонкологіі. Науково-практичні семінари  для лікарів та психологів у березні та жовтні.

Проведення науково- практичних семінарів з профессорами Ессекського Університету (Лондон ) (https://www.essex.ac.uk) проф. Р. Хіншельвудом та проф. Р. Фільо – «Контрперенос у клінічної практиці” Доповіді, дискусії та обговорення клінічних випадків  –– 06.2017 г., Київ. та “ Мова Віннікотту” ведуча проф. Ессекського Університету (Лондон) Джан Абрам – 16-17. 09. 2017, Координатор – Пушкарьова Т.Н., перекладач – Омельченко О.С.

Участь у міжнародніх конференціях та заходах з організації системи охорони ментального здоров’я дітей і підлітків

 1.  Міжнародна конференція з дитячої психіарії, “Психосоматичні розлади харчування у дітей раннього віку”Київ, 12.2015
 2. Доповідь на розширенному засіданні Мінсоцполітики «Забезпечення права на охорону ментального здоров’я дітей і підлітків в навчальних та лікувальних закладах України» 12.2015
 3. Конференція Української асоціації психоаналітичної психотерапії (дійсний член Европейскої федерації психоаналітичної психотерапії)
  Дніпр, 30.01.2016. Доповідь: «Критерии компетентности в психоаналитической психотерапии. О таланте терапевта и психоаналитическом образовании.», ведення дискуссійних та супервизійних ґруп.
 4. Міжнародна конференція Європейської психоаналітичної федерації, м. Берлин , березень 2016 року, та участь у пре – конференії з дитячої психотерапії та психоаналізу
 5. 15 Конгрес Всесвітньої асоціациї ментального здоров’я немовлят, (WAIMH), Прага 29.05 – 2.06.2016 – Постерні доповіді: – Building continuity in a time of instability. The first Ukrainian project of Infant Observation and Infant Mental Health. Kiev and London. Tatjana Pushkarova R. Bergese. Kiev, Ukraine Institute of Pediatrics, Obstetrics and Gynaecolgy Створення послідовності у часи нестабільності – Перший український проект Спостереження за немовлятами і ментальне здоров’я немовля. Українско-британский проект. В соавт. Ребекка Бергезе, Лондон. – Facilitating psychosocial development in children without families. Co- author – Tatjana Pushkarova, O.Mostovaya. Kiev, Ukraine Institute of Pediatrics, Obstetrics and Gynaecolgy Сприяння нормальному психосоціальному розвитку дітей, які позбавлені бітьківського опікування. В соавт. О. Мостова. Maternal anxiety and depression and infant mental health outcome Tatjana Pushkarova, Natalja Skripchenko, Vladimir Bogdanov Intitute of Pediatrics, Obstetrics and Gynaecolgy Kiev, Ukraine Влияние материнской тревоги и депрессии на ментальное здоровье их младенцев. В соавт. Н. Скрипченко, В. Богданов.
 6. Ініційовано та проведено Першу конференцію Національного представництва Европейської федерації психоаналітичної психотерапії в Україні «МОСТ НАД бурхливими ВОДАМИ. ПРОФЕСІЙНА ІДЕНТИЧНІСТЬ психоаналітичної ПСИХОТЕРАПЕВТА у мінливому світі » – 24-26 червня 2016 в Києві на базі конференц – комплексу клінічної лікарні « Феофанія » ДУС.
 7. Обрано участь в організації та проведенні у ДУ “ІПАГ НАМНУ” більш дванадцяти Наукових конференцій та Cимпозіумів з міжнародною участю «Актуальні питання медичної психології, психосоматики та психотерапії в педіатрії» з обговоренням питань надання спеціализованої медико-психологічної допомоги дітям, постраждалим внаслідок дії стресу, насильства та надзвичайних ситуацій на, у тому числі – п’ять – у межах Національного конгресу педіатрів. В роботі конференцій та симпозіумів прийняли участь фахівці – педіатри, психологи, психіатри, психотерапевти, педагоги.
 8. Міжнародна конференція Європейської психоаналітичної федерації, м. Гаага, Нiдерланди, березень 2017 року, участь у основної програмі конференції та пре – конференції з дитячої психотерапії та психоаналізу – Пушкарьова Т.Н.
 9. Науково-практична конференція Української асоціації психоаналітичної психотерапії (дійсний член Европейскої федерації психоаналітичної психотерапії), Доповідь Т.Н. Пушкарьової «Теорія та практика психоаналітичної психотерапії батьківсько-дитячих відносин».
 10. Науково-практична конференція з міжнародною участю «Актуальні питання психіатричної і наркологічної допомоги в Україні та світі. Особистісно – орієнтована психотерапія». м. Київ, Жовтень 2017, Доповідь Т. Н. Пушкарьової “ Перспективи розвитку психоаналітичної психотерапії в Україні”

Науково- практичні семiнари  з психотерапії та психоаналізу

 1. Міжнародний науково – практичний семінар Європейського психоаналітичного інституту: “Ране дитинство, дитячо – материнськи відносини та ранній психо – соціальний розвиток. Сепарація. ” Ведуча теоретичних та клінічних семінарів. Вільнюс, 11.2016.
 2. Науково – практичний семінар з міжнародною участю (Лондон) “Етичні проблеми у психоаналізі та психоаналітичної психотерапії “ Доповідь та обговорення випадку етичного порушення з психоаналітичної психотерапії –– 11.2016 г., Київ. Пушкарьова Т.Н., Омельченко О.С.
 3. Теоретичні семінари у межах програми Центру Ани Фрейд “Становлення самості у немовлят за концепцією Д. Стерна” та ін. 2016 – 2018 щоквартально Пушкарьова Т.Н.
 4. Теоретико – супервізійний семінар Української асоціації психоаналітичної психотерапії (дійсний член Европейскої федерації психоаналітичної психотерапії) Доповідь Т.Н. Пушкарьової «Теорії інфантільної сексуальності та Єдіпова комплексу в історичної та клінічної перспективі: від випадків Фрейда до сегодення», ведення діскусійних та супервізійних групп
 5. Семінар Українського психоаналітичного товариства (IPA Study group), 10-11.02.2018. Доповіді Пушкарьової Т.Н.: «Психоаналітичний сетінг», «Етика в психоаналізі», ведення дискусійних та супервизійних груп. 8-9.12.2017