Науковий керівник – кандидат біологічних наук Лісяна Тамара Олександрівна
Лабораторія мікробіології заснована у 1951 році. Науковим керівником з 1951 р. по 1980 р. була кандидат медичних наук Мольченко Є.Ф. В лабораторії виконувався великий спектр досліджень, спрямованих на діагностику інфекційних хвороб у вагітних жінок, новонароджених та дітей.
З 1980 по 1987 рр. керівництво лабораторією здійснювала кандидат біологічних наук Кучерова Н.Т.
З 2001 року роботу лабораторії мікробіології очолює кандидат біологічних наук Лісяна Т.О.
Наукові дослідження за останні 10 років в лабораторії проводяться за наступними напрямками:
- вдосконалення методів профілактики та лікування астматичного та рецидивуючого бронхіту у дітей на основі оцінки стану біоценозу бронхо-легеневої системи;
- діагностика запальних захворювань статевих шляхів хламідійної, бактеріальної та грибкової етіології в різні терміни вагітності та у жінок в післяабортному періоді;
- вивчення ролі інфекційних факторів в патогенезі неплідності, «завмерлої вагітності» та ендометріозу;
- розробка лікувально-профілактичних заходів щодо підвищення рівня здоров’я новонароджених та дітей з виразковим колітом та гепатитами з урахуванням порушень показників мікроекології кишечника;
- вивчення змін мікробіоценозу статевих шляхів у ВІЛ-інфікованих жінок та розробка методів комплексної терапії виявлених порушень.
- вивчення особливостей мікробіоценозу статевих шляхів у жінок з порушенням вегетативного гомеостазу та запальними захворюваннями геніталей.
- вдосконалення схеми лікування та профілактики статевих вірусно-бактеріальних інфекцій у жінок фертильного віку, інфекційних захворювань у дітей та новонароджених.
В результаті проведених наукових досліджень вивчена патогенетична роль мікроорганізмів, хламідій, уреаплазм, грибів у виникненні порушень перебігу вагітності, пологів, післяпологового періоду у жінок та у жінок з безпліддям.
Наукові співробітники лабораторії приймають участь у виконанні наукових тематик, які мають за мету оцінити зміни імунітету та бактеріальної колонізації дихальних шляхів, статевих шляхів, кишкового тракту у жінок та дітей. Одержані результати є основою вдосконалення методів профілактики та терапії запальних процесів у вищезгаданого контингенту хворих.
В лабораторії мікробіології впроваджені в наукову роботу ряд сучасних методів діагностики інфекційних хвороб: метод люмінесцентної та імуноферментної діагностики токсоплазмозу, хламідіозу, уреаплазмозу та мікоплазмозу. В лабораторії проводиться діагностика анаеробних інфекцій, в тому числі гарднерельозую. Також за останні роки співробітниками лабораторії розроблено та впроваджено в практику методику визначення індивідуальної чутливості умовно – патогенних мікроорганізмів до пробіотичних препаратів, методику визначення антимікотичної активності лактобацил, методику визначення кислотоутворюючої активності лактобацил та методику вивчення здатності лактобацил продукувати перекис водню з використанням еритроцитів крові. Опановано методику визначення чутливості умовно – патогенних мікроорганізмів до бактеріофагів за методом Отто.
Співробітники лабораторії постійно підвищують свій фаховий рівень, проходять курси підвищення кваліфікації, слідкують за періодичними виданнями у вітчизняній та зарубіжній фаховій літературі, беруть участь в роботі з’їздів, симпозіумів, конференцій. За останні 10 років одержано 15 патентів, опубліковано 160 наукових статей.