Перемога цивільної медицини: відкрито дитячу реанімацію світового рівня

Київ, 6 вересня 2022 року. В Інституті педіатрії, акушерства і гінекології імені академіка О. М. Лук’янової відкрили оновлену дитячу реанімацію. З ініціативи й коштом фундації Smart Impact застаріле приміщення перетворилося на відділ світового рівня. Бюджет проєкту становив близько 20 мільйонів гривень.

У реанімаційному відділі вдосконалили систему електропостачання, встановили новітню пожежну сигналізацію, мережу вентиляції, систему контролю доступу й багато іншого. Реанімація отримала понад 60 одиниць обладнання, зокрема сучасні реанімаційні модулі, комплексні системи моніторингу, монітори з модулями капнографії, реанімаційні ліжка, інфузійні та шприцеві помпи, електровідсмоктувачі.

Лікарі сподіваються, що завдяки новим умовам праці, технологічному оснащенню й збільшенню на 30% кількості місць зникне черга на планові хірургічні втручання й зросте рівень виживаності критичних пацієнтів. Крім цього, новонароджені значно менше перебуватимуть у реанімації, — доти це займало 3—3,5 тижня.

До відновлення реанімація не мала вентиляції, потрібного устатковання, достатньої кількості місць, а електрика у відділі була в аварійному стані. Про стан приміщення розповідає професор Олексій Костянтинович Слєпов: «Банально не вистачало ліжок, тож ми не могли надавати допомогу всім пацієнтам. Підлога була пошкоджена: кахлі були побиті, здіймався пил від цементу. Оскільки вентиляція була практично відсутня, повітря забруднювала стійка внутрішньолікарняна мікрофлора. Це негативно впливало на пацієнтів, адже новонароджені не мають набутого імунітету. В приміщенні з киснем стара електромережа могла призвести до короткого замикання з фатальними наслідками. Ми мріяли про гідні умови для пацієнтів! Тепер ми збільшимо і кількість операцій, і їх ефективність».

Усі реалізовані рішення — точний розрахунок команди досвідчених лікарів, технічних спеціалістів, керівництва Інституту й експертів з проєктування медичних закладів. Проєктом капітального відновлення займалося архітектурне бюро з Нідерландів EGM architecten, яке понад 45 років спеціалізується на об’єктах охорони здоров’я.

«Наша стратегія полягає в тому, щоб посилити „мозкові“ центри медицини, давши надію сотням тисяч українських пацієнтів. Тепер лікарі, отримавши належні умови праці, сфокусовані на своїй справі: рятувати дітей, а не вирішувати побутові проблеми. В межах проєкту також реалізовано багато рішень, покликаних подбати про час і психологічний стан лікарів і медперсоналу, про комфорт і спокій пацієнтів. Лікарі в польових умовах здатні на багато, українські лікарі в комфортних умовах здатні майже на все», — коментує проєкт Ірина Темерко, директорка фундації надієтворення Smart Impact.

«З гордістю заявляю, що реанімаційне відділення в ІПАГ — найкраще в Україні. Більше ви ніде такого не знайдете, і за це ми дякуємо фундації Smart Impact, що фінансувала та втілила проєкт», — коментує президент Національної академії медичних наук України Віталій Цимбалюк.

 

Інститут педіатрії, акушерства і гінекології імені академіка О. М. Лук’янової — провідна науково-дослідна установа України в галузі охорони здоров’я матері та дитини, де в тому числі лікують новонароджених з патологіями внутрішніх органів, які несуть високий ризик смерті й інвалідизації. Щорічно Інститут приймає близько 5000 пацієнтів у стаціонар і 20 000 на консультації, проводить понад 1200 складних операцій для дітей з усієї України. Заклад унікальний тим, що тут лікарі-практики працюють спільно з науковцями, тож ефективність діяльності значно зростає. Наприклад, при гастрошизисі, коли всі органи новонародженого перебувають зовні, завдяки впровадженню хірургії перших хвилин вдалося знизити летальність зі 100 до 0%, — і це найкращий показник у світі.

Фундація надієтворення Smart Impact — благодійний фонд, заснований 2020 року з метою посилювати медичну науку та українську медицину й поліпшувати рівень надання медичних послуг. Надієтворці підтримують «мозкові» центри медицини через постійні програми підвищення кваліфікації провідних лікарів, проєкти з забезпечення державних медичних закладів високоспеціалізованої допомоги потрібним обладнанням і технікою, реанімобілями.

Список оновлень:

Впроваджені технологічні вирішення

Система рівномірного енергоефективного освітлення приміщень і система аварійного освітлення дають відділу змогу функціонувати в разі від’єднання живлення від електромережі й закінчити потрібні маніпуляції з пацієнтами.

Система захисту мережі електроосвітлення від струмів короткого замикання й перевантажень: безперебійна робота приладів у реанімації надважлива.

Система гарантованого електропостачання: у разі вимкнення електроенергії користувачі не відчують переходу з одного джерела живлення на інше. Якщо буде знеструмлено обидва джерела, лікарі матимуть ще 30 хвилин роботи ключових приладів.

Новітня пожежна сигналізація та система керування евакуацією дають змогу виявити пожежу безпосередньо в приміщенні, де вона сталася, і вимкнути силове й вентиляційне обладнання, що її поширює. На базі цього устатковання можна пізніше переобладнати всю лікарню.

Сучасна система контролю доступу у відділ: легкий доступ для працівників і ніяких зайвих людей.

Мережа вентиляції, кондиціювання й лікувальних газів

Найсуворіші стандарти діють для реанімацій та операційних. Від рівня стерильності в таких приміщеннях багато в чому залежать хід, успіх операцій, процес відновлення пацієнта.

«Чисті приміщення» — ізольовані, з внутрішньою системою повітрообміну. Завдяки цьому там мінімум бактеріальних агентів, токсинів, які шкодять пацієнтам, інструментам, препаратам.

Установки з HEPA-фільтрами: у всіх приміщеннях очищується повітря. Палати, реанімаційний зал і маніпуляційна за стерильністю прирівнюються до операційної.

Припливно-витяжна установка Rosenberg, сконструйована спеціально для цього закладу: 4 ступені очищення повітря, система зволоження, повна автоматизація. Усе згідно зі стандартами ІСО для реанімаційних палат.

Реанімаційні модулі (консолі): кожне ліжко забезпечене консолями, що оснащені виходами кисню, стиснутого повітря й вакууму. Це економить простір для інших ліжок і лікарів: усе потрібне для підтримання життєдіяльності пацієнта вбудовано в консоль чи кріпиться на неї.

Повна автономність відділу від інших корпусів і поверхів інституту, що дає можливість відділу бути незалежним від технічних, ремонтних, побутових та інших ситуацій.

Нова комп’ютерна техніка дає змогу цифровізувати відділ й оптимізувати роботу лікарів.

Матеріали

Спеціальний медичний лінолеум, що не ковзає, має антистатичний ефект, стійкий до впливу хімікатів, бактерій, шкідливих мікроорганізмів.

HPL-панелі на стінах — екологічний, вологостійкий, довговічний, стійкий до механічних пошкоджень, перепадів температур, хімічних речовин матеріал. Прослужить понад 20 років гарантовано.

Сучасне медичне обладнання та меблі

Монітори пацієнта дають лікареві змогу бачити основні показники життя людини щосекунди, а модулі капнографії — контролювати вкрай важких пацієнтів.

Шприцеві помпи дають можливість повільно вводити ліки з надмалою стабільною швидкістю, як-от 0,5 мл за годину, що особливо важливо для новонароджених і під час використання препаратів, де дуже важлива швидкість введення. Помпи замінили людей, які можуть помилитися.

Інфузійні помпи використовують для нонстоп-введення ліків упродовж доби. Так, наприклад, вводять парентеральне харчування — повільно, день у день, поки дитина не почне харчуватися через рот.

Дитячі реанімаційні ліжка полегшують роботу лікаря й комфорт пацієнта. Ложе, розділене на секції, електрична система керування — до цього пацієнтів треба було самостійно рухати, перекладати й тримати руками.

Підігрівачі інфузійних речовин: діти, особливо новонароджені, чутливі до переохолодження. Завдяки цьому ґаджету вдасться запобігти багатьом побічним наслідкам, як-от ризику післяопераційної кровотечі.

BIS-моніторинг: використовують в операційних під час загальної анестезії для розуміння глибини знеболення. Це контроль за анестезією: не надто сильна, щоб мати ризик зупинки серця, і не надто легка, щоб не відчувати біль.

Стелажі й системи зберігання для розміщення медичного обладнання, приладів та інших речей — це економить час і нерви медперсоналу.

Сучасні медичні меблі й техніка спеціального призначення, якими оснащені всі палати й інші приміщення відділу.

Достатньо розеток! Раніше їх було замало, а тепер ця потреба закрита.

Медичні шторки для кожного лікарняного ліжка для приватності пацієнтів на заміну ковдрам, які батьки чи медперсонал зазвичай тримали в руках, щоб затулити дітей під час маніпуляцій, — це особливо важливо для дітей у загальних палатах.

Перепланування приміщення

Оновлений дизайн приміщення сприяє комфортному стану пацієнтів; це впливає на швидкість відновлення.

Зручна рецепція в місці, де лікар може тримати в полі зору відділ, не встаючи з місця. Головне — це комфортні робочі місця з новими комп’ютерами, місцем для документації. Так організовувати роботу відділу значно легше.

Зона для батьків пацієнтів: раніше її не було.

Комфортні палати: сумісні палати для новонароджених малюків та окрема для підлітків. У підсумку в палатах побільшало простору для лікарів, що дає змогу зручніше надавати допомогу дітям, які цього потребують.

Зручне розташування лікарського посту: завдяки переплануванню палати для новонароджених з посту видно всіх пацієнтів і їхні монітори (раніше доводилося бігати по приміщеннях).

Маніпуляційний кабінет також з’явився після перепланування. Тепер у лікарів є спеціальне місце для приготування розчинів у максимально стерильних умовах, бо маніпуляційний кабінет також належить до «чистих приміщень».

Оновлений реанімаційний зал — це кімната невідкладних маніпуляцій. Тепер належить до «чистих приміщень». Це важливо, враховуючи, що пацієнти, які потрапляють у цей кабінет, дуже чутливі до різних подразників. Зал обладнано реанімаційним модулем і зручною системою зберігання всіх потрібних медичних приладів — так лікарі швидше знаходять інструменти для реанімації.

Кімната відпочинку, кухня, ординаторська, пральня, нові вбиральня й душова, гардероб. Усі кімнати оснащено новими меблями, кондиціонерами. У пральні навіть є потужна сушильна машина.