Медична держава в державі

Інститут педіатрії, акушерства і гінекології ім. академіка О.М. Лук’янової часто називають «медичною державою в державі», тут об’єднані та взаємопов’язані всі важливі напрямки, що стосуються появи на світ нового життя. Любов Федорівна Слєпова, головний лікар ІПАГ НАМН України, розповідає, з яких частинок складається підпорядкований їй унікальний Інститут, якому не має аналогів в Україні через його універсальність.

 

«У нас консультуються важкі пацієнти, і ми бачимо, яка патологія зустрічається найчастіше та яка тяжко діагностується. Тому в нашому Інституті вже визначені напрямки, найбільш  актуальні на сьогодні.

Відділення дитячої гепатології ми відкрили через страшенний попит. Здавалось би, що печінка — такий орган, який має страждати тільки у дорослих. Але існує надзвичайно багато дітей, що мають серйозні захворювання печінки, які приводять до інвалідизації, навіть до смерті. І так вийшло, що цими захворюваннями на професійному рівні дуже мало займалися. Це відділення у нас завжди переповнене.

Ми маємо Алергологічний центр міжнародного рівня. І хоч в місті Києві працює багато  алергоцентрів, які займаються цією проблемою, таких дітей не стає менше, як не стає менше запущених випадків.

У нас створено центр, який лікує дітей з порушенням травлення. Насправді дітей, які мають негаразди з вигодовуванням або засвоєнням їжі, дуже багато. І це дуже складна медична проблема, яка впливає на якість життя дитини і її дорослішання. Ми намагаємось допомогти батькам виростити здорову дитину.

У відділення неврології у нас концентруються діти з перинатальним ураженням нервової системи в наслідок патологічних пологів. Дуже складне відділення. Ми намагаємось полегшити участь і маленьким пацієнтам, і батькам — для них величезна проблема, коли дитина не сидить, не стоїть і не їсть.

В нашому інституті є катамнестичний центр. Ведеться реєстр дітей з усієї України, які народилися недоношеними. Вони у нас знаходяться під спостереженням різних спеціалістів до 3 років. Всі проблеми, які можуть виникнути у зв’язку з передчасним народженням, ми виявляємо і намагаємось їх ліквідувати, а також вивчаємо, як правильно вести цих дітей, щоб надалі вони були повноцінними членами соціуму.  Це теж  на часі.

У відділенні старшого дитинства лікують важких пацієнтів з розладами шлункового тракту, легень.

Відділення дитячої реанімації — одне з кращих в Європі. Завдяки допомозі Фонду «СмартІмпакт» це відділення стало сучасним, зручним і затишним. може бути та має бути іншим, не побоялися під час війни, працювали під час тривог. І наші лікарі, мої учні, працюють самовіддано.

Відділення дитячої хірургії є унікальним. У нас є відділення хірургічної корекції вад розвитку дітей. Ми єдині в Україні, де оперують новонароджених негайно після народження. 5-10 хвилин займає проміжок між народженням і оперативним втручанням. І все завдяки злагодженій співпраці з нашим відділенням медицини плода. Там спостерігаються вагітні з усієї України, у яких запідозрили негаразди у плода. Саме там приймається рішення, чи кладемо ми жінку до нас на роди. Ми вже знаємо, що у дитини є певна проблема, готуємось до родорозрішення, і консиліумом у складі хірурга, спеціаліста з УЗД, реаніматолога, виробляємо подальшу тактику лікування. В акушерському відділенні — рівних нам немає! Тут у нас найважчі вагітні. Дуже багато молодих жінок має певні хвороби, що раніше були протипоказаннями для вагітності. На жаль, під час вагітності хвороба може загостритися. Переривання не завжди приводить до виліковування, скоріше навпаки. Ми стараємося довести цю вагітність до логічного кінця й отримати здорову дитину.

Унікальне відділення — онкологія в акушерстві. Чому ми відкрили це відділення? Вагітна, у якої виявлена онкологічна патологія, була завжди як футбольний м’яч. Онкологи її відправляли до акушерів, бо вона вагітна, а акушери — до онкологів.  І такі жінки мігрували між спеціалістами. Ми вирішили створити в нашому закладі єдине відділення, де буде й онколог (і можна буде провести хіміотерапію), і акушер-гінеколог. Де ми зможемо під час  процедур, які потрібні жінці для лікування основного захворювання, спостерігати за плодом.

Відділення, де лікують жінок з ендокринною патологією — також особливе. Дуже багато вагітних з цукровим діабетом першого типу. Діабет, що жінка має практично з народження, під час вагітності приводить до суттєвих змін. Такі пацієнтки спостерігаються у нас, ми проводимо серйозну терапію.

Відділення невиношування вагітності постійно заповнене. Особливо зараз, коли у жінок хронічний стрес, часті загрози викидня. Часто буває, що це надзвичайно бажана вагітність. І ми намагаємось усіма силами.

Ті результати, які є в нас зараз — світові. Ми йдемо на рівні з прогресивним світом, оскільки маємо тонкий, вивірений підхід до ведення патологій. Кожний нюанс має значення для життя дитини!»

 

Потрапити до спеціалістів світового рівня зовсім не складно: 

 

«Направлень не потрібно! Треба лише приїхати до нас в дитячу поліклініку або до жіночої консультації, там обов’язково приймуть, проконсультують і вирішать, чи госпіталізувати, чи достатньо консультації з подальшим спостереженням. Жодному пацієнту, який вибрав нашу установу, — скажімо, через сайт чи фейсбук-сторінку — не буде відмовлено. Нікому! Навіть якщо знаємо, що це надзвичайно складний випадок з непередбачуваним результатом. Але ми не можемо не дати шансу матері цієї дитини. Боремось абсолютно за всіх дітей!»