Дати опору: як фахівці ІПАГ допомагають пацієнтам долати виклики військового часу

Війна – це життя поза межами нормальності. Загрози обстрілів, сирени тривоги, коли вже пережиті страхи після тривалого затишку повертаються з новою силою, переживання за тих, хто перебуває на фронті, непевність найближчого майбутнього – все це не додає українцям, великим і маленьким, психічного здоров’я. Особливо вразливі – діти та вагітні жінки. Саме вони потребують пильної уваги й професійної підтримки. В ІПАГ працює надзвичайно кваліфікована команда психологів, які піклуються про маленьких пацієнтів і жінок  щодня.

 

Дітки, що лікуються на базі ІПАГ, сьогодні часто приходять до фахівців із загостренням на фоні стресу. «Для дитини спати не в її ліжку, жити не в її квартирі, дивитись на засмучену мати — це стрес», – пояснює досвідчений гастроентеролог, професор Олег Шадрін, очільник відділення проблем харчування та соматичних захворювань у дітей раннього віку.

 

Воєнні реалії так чи інакше сьогодні торкнулися кожного маленького українця, не важливо в якому регіоні країни він народився. Вимушена евакуація, численні тривоги, які не дають спати та вчитися, не кращий психологічний стан батьків, стосунки в родині,  – все це розхитує вісь, на якій тримається дитяче життя. «Ми спостерігаємо зараз у дітей велику кількість неврологічних порушень, – підтверджує слова колеги експерт МОЗ з питань алергії Тетяна Уманець, що очолює унікальний для України Алергологічний центр при ІПАГ. – Саме стресовий фактор є тригерним для загострення всіх захворювань». 

 

Постійне нервове напруження негативно впливає на перебіг будь-якого захворювання, цементує негативну модель роботи дитячого організму, закріплює біль, а у дітей молодшого віку може виливатися в стійкі патологічні стани. «Ми сьогодні лікуємо дітей (лікуємо правильно!), а результати нас не влаштовують, бо дитина скаржиться на проблеми, не зважаючи, пройшло нездужання чи ні, – пояснює ситуацію професор Олег Шадрін, відділення якого працює над проблемою стрес-індукованих соматичних захворювань.  – У нас з дітьми працюють висококваліфіковані психологи. В Україні одиниці таких спеціалістів, як наші!».

 

Психологічної підтримки потребують не тільки маленькі хворі з дитячого відділення, але й вагітні та діти, яких привозять з регіонів, де ведуться бойові дії. Серед українських жінок значно побільшало загроз передчасних пологів: даються взнаки страхи «що буде зі мною? що буде з дитиною? як будемо жити далі?».  А гострий, хронічний, постійний стрес призводить до активації патологічних процесів в організмі та може давати старт онкології, яка до того дрімала. З цими проблемами доводиться мати справу фахівцям Інституту педіатрії, акушерства і гінекології ім. академіка Лук’янової.

 

«У нас народжували жінки, які були в Бучі, Ірпені, – розповідає Заслужений лікар України, акушер-гінеколог Наталія Скрипченко. – Поводилися всі по-різному. Одні вступали в контакт, все розповідали — з ними було легше працювати, а були й такі, до яких неможливо було достукатись, тому було складно». В ІПАГ з дітьми й вагітними жінками працює група психологів, рівень кваліфікації яких неймовірно високий. Фахівці допомагають хворим діткам і вагітним жінкам, особливо переселенцям, евакуйованим з небезпечних регіонів відновитися після пережитих жахіть, знайти опору в непевному сьогоденні, ресурси для того, щоб жити далі. Не всі однаково переносять стреси та не всі можуть швидко адаптуватися.  За роки роботи акушерських відділень ІПАГ склався алгоритм дій, який тут одразу використовують, якщо на консультацію приходить жінка з невиношуванням або іншими проблемами «У жінки, яка хоче народити дитину, але не виходить, особливий нервовий стан, вона гостро реагує на такі слова, на які інша б не звернула уваги. А ми розробили ефективний план дій. Ми знаємо, як їх обстежувати, що треба говорити — бо це дуже вразливі пацієнтки», – пояснює професор Наталія Скрипченко.

 

 Фахівці наукової установи переймаються відновленням психічної рівноваги всіх своїх пацієнтів, оскільки це є гарантією їх одужання і щасливої появи на світ нового життя. Головна мета, яку поставили перед собою в нинішній непростий час фахівці ІПАГ, — потурбуватися про майбутнє, про дітей, які будуть рости в оновленій країні.  «Наша задача зараз: зробити так, щоб жінці, яка чекає на дитину, було комфортно — і фізично, і морально, і духовно, – стверджує головний лікар Інституту педіатрії, акушерства і гінекології Любов Слєпова, – щоб вона знала, що про неї та про її дитину майбутню є кому потурбуватися». І так, це – лікарі і науковці ІПАГ.