Відділення дитячої ревматології та аутозапальних захворювань

Завідуюча відділенняМуквіч Олена Миколаївна, доктор медичних наук, професор
телефон (044) 483-92-51

 

 

 

Співробітники (науковий та лікарській склад відділення):

Омельченко Людмила Іванівна   – головний науковий співробітник, доктор медичних наук, професор, Заслужений діяч науки і техніки України

Бельська Олена Альбертівнапедіатр, дитячий кардіоревматолог, вища категорія, кандидат медичних наук, старший науковий співробітник

Дудка Ірина Віталіївна лікар-педіатр, дитячий імунолог, вища категорія, кандидат медичних наук, старший науковий співробітник

Мацюк Надія Борисівна – молодший науковий співробітник, лікар педіатр першої категорії, дитячий кардіолог

Вдовіна Ніна Михайлівна – дитячий кардіоревматолог, лікар педіатр першої категорії

Мацкевич Ганна Миколаївна – аспірант інституту, лікар педіатр, дитячий ревматолог

Ісмакаєва Дарина Леонідівна – лікар педіатр

Пілюгіна Богдана Володимирівна –  лікар педіатр вищої категорії, лікар ультразвукової діагностики


Наукове відділення створено в 2000р. за ініціативою академіка НАМН і НАН України О.М. Лук’янової і функціонувало як відділення хвороб сполучної тканини у дітей. Керівником відділення з 2000 по 2020 рр. була доктор медичних наук, професор, Заслужений діяч науки і техніки України Омельченко Л.І.

Відділення дитячої ревматології  та аутозапальних захворювань працює на базі педіатричної клініки для дітей старшого віку, амбулаторна допомога надається у дитячому консультативно-діагностичному центрі інституту.

Провідними науковими напрямками діяльності відділення є вивчення предикторів, патогенезу, особливостей сучасного перебігу ревматичних і аутозапальних захворювань, розробка нових методів діагностики і лікування ревматичних хвороб та надання висококваліфікованої спеціалізованої лікувально-профілактичної та консультативної допомоги дітям з усіх регіонів України.

Наявні діагностичні та терапевтичні можливості і багаторічний досвід лікування ревматичних захворювань дозволяють досягти істотного прогресу в лікуванні пацієнтів з високою активністю захворювання, тяжкою функціональною недостатністю з формуванням інвалідизуючих станів як на ранніх стадіях захворювання, так і при тривалому перебігу хвороби.

У відділенні працюють 2 професори, 2 кандидати медичних наук, 3 лікаря вищої категорії. Висококваліфіковані співробітники відділення мають великий досвід з діагностики, лікування та реабілітації дітей до 18 років з наступними захворюваннями:

  • Ювенільний ідіопатичний артрит 
  • Ювенільний спондилоартрит
  • Реактивні артрити
  • Псоріатичний артрит
  • Системний червоний вовчак
  • Ювенільна склеродермія
  • Ювенільний дерматоміозит
  • Гостра ревматична лихоманка
  • Системні васкуліти (хвороба Кавасакі, геморагічний васкуліт, вузликовий поліартеріїт,  хвороба Такаясу, гранулематоз Вегенера та ін.)
  • Аутозапальні захворювання: (сімейна середземноморська лихоманка (FMF), кріопірінопатії (CAPS), TRAPS, CINCA/NOMID, DADA і т.д.)
  • Шкірні васкуліти (ангііти) – вузловата еритема, уртикарний васкуліт,  хронічна пігментна пурпура (хвороба Шамберга) та ін. 

До відділення госпіталізуються також діти з тяжкими та/або неуточненими нозологічними формами системних хвороб сполучної тканини для проведення діагностичного пошуку з застосуванням новітніх імунологічних, генетичних досліджень та інструментальних технологій; пацієнти з ревматичними та аутозапальними захворюваннями, які мають тяжкий, резистентний до загальноприйнятої терапії перебіг хвороби, що потребує застосування сучасних генноінженерних біологічних препаратів (ГІБП).

Крім цього, для встановлення діагнозу, визначення об’єму та тактики лікувально-профілактичних заходів госпіталізуються діти:

  • з тривалою гіпертермією неуточненого ґенезу
  • підвищенням артеріального тиску
  • синдромом Рейно
  • склероподібними та перехресними синдромами
  • дисплазією сполучної тканини (в т.ч. синдромом Марфана, синдромом Елерса-Данло та ін.).

В відділенні проходять обстеження, лікування та реабілітацію діти, які після перенесеної інфекції СОVID-19,  мають ускладнення серцево-судинної, скелетно-м’язової систем.

Мультидисциплінарний підхід до діагностики та лікування за участю кардіологів, ортопедів, окулістів, гастроентерологів, хірургів, онкогематологів та інших спеціалістів установ НАМН та МОЗ України забезпечує своєчасну діагностику та надання медичної допомоги дітям зі складними патологічними станами.

Проводяться дослідження з адаптації та імплементації інноваційних технологій і сучасних світових стандартів діагностики та лікування в практику дитячої ревматології; розробляються профілактично-лікувальні заходи та медичний менеджмент з урахуванням коморбідних станів та індивідуальних особливостей дитячого організму.

Для уточнення діагнозу та тактики лікування застосовуються сучасні методи імунологічних, біохімічних, гістологічних досліджень, інструментальні  методи діагностики (ультразвукові, КТ та МРТ та методи високопродуктивного панельного екзомного секвенування нового покоління, що дозволяє розширити можливості  своєчасної таргетної терапії).

При лікуванні пацієнтів застосовуються інноваційні методи фармакотерапії, підбираються найбільш ефективні і безпечні для дитячого віку фармпрепарати. Розробляються підходи до персоніфікованого вибору генно-інженерної біологічної терапії та диференційованого підходу до реабілітаційних заходів з урахуванням функціонального статусу і психологічних особливостей індивідуума (кінезітерапія, фізіотерапія, ерготерапія, лікувальний масаж, заняття з психологом, логопедом).

Співробітники є членами Асоціації педіатрів України, Асоціації дитячих ревматологів України, приймають активну участь в конференціях Європейської асоціації дитячих ревматологів (PRES), виступають з доповідями і лекціями з актуальних питань педіатричної ревматології на  всеукраїнських та міжнародних конгресах і конференціях та регулярно публікують свої наукові досягнення на сторінках вітчизняної та зарубіжної преси, в монографіях, посібниках, довідниках, методичних рекомендаціях.

Запис на консультацію та прийом спеціаліста

здійснюється  ПН-ПТ 09: 00-20: 00 СБ 09: 00-14: 00 за телефонами

+38(044)483-61-75

+38(044)483-92-51

+38(099)230-24-00

+38(063)709-70-24

Важливо, звертаємо Вашу увагу! 

При госпіталізації необхідно надати результати ПЛР дослідження мазка з рото / носоглотки або серологічного дослідження визначення антитіл IgG та IgM до коронавірусной інфекції COVID-19 давністю до 3 днів (Наказ МОЗ України 12.05.2020 N 1109), довідку про епідоточення та про щеплення.

Супроводжуючі, доглядальниці, батьки дітей, які будуть перебувати в стаціонарі на період госпіталізації, також надають  результати ПЛР дослідження мазка з рото / носоглотки або серологічного дослідження визначення антитіл IgG та IgM до коронавірусної інфекції COVID-19 давністю до 3 днів.