Приблизно у одного з 4000 новонароджених зустрічаються патології передньої черевної стінки гастрошизис – наскрізний її дефект, коли внутрішні органи випинаються за межі черевної порожнини. Смертність в таких випадках в Україні донедавна доходила до 65%, а сьогодні її вдалося знизити до 11%. Тепер практично всі вони можуть вижити завдяки методам хірургії перших хвилин, розроблених в ДУ «ІНСТИТУТ ПЕДІАТРІЇ, АКУШЕРСТВА І ГІНЕКОЛОГІЇ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ МЕДИЧНИХ НАУК УКРАЇНИ».
Суть наданої допомоги зводиться до своєчасного виявлення патології ще під час вагітності. Потім на 36-му тижні проводиться кесарів розтин, і прямо з животика мами малюк потрапляє на операційний стіл до пластичних хірургів. Таким чином, можливість інфікування виключається. Потім лікарі вправляють внутрішні органи в черевну порожнину і ставлять «латку» з «рідної» тканини. Переваги кесаревого розтину в тому, що воно попереджає у новонародженого розвиток травматичного шоку, пошкодження судин, стінки кишечника або інших органів. Вся операція займає 10-15 хвилин після народження і полягає в одномоментному вправленні органів в черевну порожнину і пластики передньої черевної стінки місцевими тканинами.
Якщо раніше, почувши діагноз гастрошизис жінки переважно переривали вагітність, оскільки шанси на те, що малюк виживе, були дуже малі, то тепер, впевнені доктора, вони не будуть боятися народжувати.