До 98-річчя з дня народження
Здавалося, що все відбулося зовсім недавно, коли в сім’ї вчителів в січні прийшла в світ дитина – Олена Лук’янова, яка через роки стала відомим лікарем і вченим, академіком НАН України, НАМН України і РАМН, доктором медичних наук, професором, заслуженим діячем науки і техніки України, лауреатом Державних премій, Почесним громадянином міста Київ. Весь свій досвід, натхнення та життя О.М. Лук’янова присвятила інституту педіатрії, акушерства і гінекології, в якому вона працювала більше шестидесяти років і близько чверті століття його очолювала. Наукова та громадська діяльність О.М. Лук’янової відзначені багатьма державними нагородами.
Видатним внеском академіка О.М. Лук’янової були її фундаментальні роботи з вивчення порушень обміну кальцію і вітаміну D у вагітних жінок і дітей раннього віку. Вона розробила нову класифікацію різних форм рахіту, методи його профілактики й лікування, створила нові ефективні препарати для попередження і лікування захворювань, пов’язаних із дефіцитом вітаміну D.
О.М. Лук’янова була засновником української наукової школи дитячої гастроентерології, під її керівництвом вивчались механізми розвитку захворювань органів травлення в дітей, розроблені методи їх лікування, створені продукти лікувального харчування для дітей. Вона проводила комплексне вивчення впливу несприятливих екологічних факторів, включаючи наслідки аварії на ЧАЕС, на біологічну систему “вагітна жінка – плід – дитина”, розробила методи профілактики і реабілітації екозалежної патології в дітей різних вікових груп.
О.М.Лук’янова підготувала велику вітчизняну школу вчених педіатрів, серед яких такі відомі учні, як академік НАМН України Ю.Г.Антипкін, який в теперішній час очолює Інститут педіатрії, акушерства і гінекології; професори: Л.І.Омельченко, В.Ф.Лапшин, М.Ф.Денисова, Т.К.Знаменська, В.С.Березенко та ін., які працюють в Україні.
Автор понад 600 наукових праць, у тому числі 32 монографій, 15 посібників та підручників, енциклопедії, 28 авторських свідоцтв і патентів України, 35 наукових робіт, які були опубліковані за кордоном. О.М. Лук’янова була Президентом Асоціації педіатрів України, членом виконкому Міжнародної асоціації педіатрів, Всесвітньої та Європейської асоціацій перинатологів, членом Державної комісії з присудження Державних премій України в галузі науки і техніки, головою Комітету з біоетики при президії НАМН України, головою проблемної комісії “Педіатрія” НАМН і МОЗ України, головним редактором журналу “Перинатологія і педіатрія” та заступником головного редактора журналу “Педіатрія, акушерство і гінекологія” та членом редакційної ради ряду провідних наукових журналів. Була членом президії НАМН України, наглядової ради благодійного фонду “Україна – дітям”, головою координаційної ради Національної програми “Діти України”, “Діти Чорнобиля” та Національної програми “Репродуктивне здоров’я.
О.М. Лук’янова очолювала Український комітет міжнародного руху “Лікарі за запобігання ядерної війни”, Дитячий фонд України,. була делегатом від України на 36 сесії Генеральної Асамблеї ООН.
Є мудрість і традиція в науці: через приватне рукостискання створюється живий ланцюг спадкоємності. В цьому розумінні Олена Михайлівна була надзвичайною людиною. Їй доводилося спілкуватися з легендарними педіатрами Оленою Хохол і Олександром Туром, з генетиком Миколою Бочковим, льотчиком-космонавтом Валентиною Терешковою, першим Президентом України Леонідом Кравчуком, президентом НАН України Борисом Патоном, головою українського парламенту Валентиною Шевченко, з першим міністром охорони здоров’я УРСР Львом Медведем і його наступниками Василем Братусем, Платоном Шупиком, Анатолієм Романенко, Андрієм Сердюком. І всі вони бачили в Олені Михайлівні чарівного співрозмовника і мудрого лідера.
Все, що створено академіком О.М. Лук’яновою, живе і сьогодні Вона запам’яталася як великий лікар – педіатр, всесвітньо відомий вчений, людина щирої душі та доброго серця.
P.S. Коли надавався цей матеріал, то в ДУ “Інститут педіатрії, акушерства і гінекології ім. акад. О.М. Лук’янової НАМН України» була зроблена унікальна операція у новонародженої дитини з тяжкою вадою розвитку. Дитячі хірурги присвятили цей операційний день світлій пам’яті Олені Михайлівні Лук’яновій, яка була засновником створення дитячої хірургії в Інституті.