30 січня у м. Києві за ініціативи ДУ «Всеукраїнський центр материнства та дитинства НАМНУ» в особі генерального директора, академіка НАМНУ Юрія Антипкіна та Української асоціації кольпоскопії та цервікальної патології в особі Наталії Володько за підтримки Американської торговельної палати в Україні відбулося засідання Експертної ради з елімінації раку шийки матки в Україні.
Площадка Експертної ради стала місцем фахового діалогу між представниками органів державного управління, лікарями-клініцистами, науковцями та представниками громадськості.
Модераторами заходу виступили народний депутат України Валерій Зуб, заступник генерального директора ДУ «Всеукраїнський центр материнства та дитинства НАМНУ» Тетяна Татарчук, президент Української асоціації кольпоскопії та цервікальної патології Наталія Володько.
Своє бачення стратегії елімінації раку шийки матки висловив перший заступник міністра охорони здоров’я України Сергій Дубров, який визначив реальні кроки держави в подоланні цієї проблеми, зокрема введення вакцинації проти ВПЛ у календар щеплень та організації програми скринінгу раку шийки матки.
Активну участь у заході взяла народний депутат України Оксана Дмитрієва, яка наголосила на важливості онкопрофілактики та збереження здоров’я жінок (особливо репродуктивного віку) в умовах демографічної кризи, у якій перебуває сьогодні Україна.
До роботи Експертної ради долучилася співзасновиця Асоціації «Подружжя українських дипломатів» Тетяна Сибіга та члени цієї організації, зокрема Олеся Шевченко, а також представники медіа-центру Генеральної дирекції з обслуговування іноземних представництв.
У своєму виступі Тетяна Сибіга підкреслила важливість міжнародного співробітництва та залучення міжнародних організацій для розробки та реалізації стратегій боротьби з раком шийки матки в Україні.
Активну участь у заході взяла молодий лікар-онколог Dr. İdil Bilgen, яка займає активну громадянську позицію, у 2024 році здобула титул Міс Туреччина 2024 та є донькою Надзвичайного і Повноважного Посла Турецької Республіки в Україні. Dr. İdil представила досвід своєї країни у діагностиці та профілактиці ВПЛ-асоційованої патології та звернула увагу на важливості залучення немедичної громадськості, молоді, лідерів думок у всіх верствах населення та засобів масової інформації у донесенні суті даної проблеми та можливих шляхах її вирішення.
Учасники приділили особливу увагу питанням впровадження положень нової нормативної бази щодо скринінгу раку шийки матки (наказ МОЗ України від 18.06.2024 № 1057, наказ МОЗ України від 05.08.2024 № 1368), а також питанням організації вакцинації окремих категорій населення проти ВПЛ.
Бачення ролі сімейного лікаря в системі організації цитологічного та ВПЛ-скринінгу раку шийки матки, а також у впровадженні вакцинації проти ВПЛ висловив президент Української асоціації сімейної медицини, проректор з науково-педагогічної роботи НУОЗУ імені П. Л. Шупика Олександр Толстанов.
Головний спеціаліст відділу роботи з електронними медичними даними Національної служби здоров’я України Євгеній Горох вказав на реальні можливості НСЗУ в досягненні оптимальних результатів зазначених скринінгових програм.
Завідувач кафедрою акушерства і гінекології №1 НМУ імені О. О. Богомольця, директор КНП «Перинатальний центр м. Києва» Дмитро Говсєєв представив результати роботи міської цільової програми цитологічного скринінгу раку шийки матки за участі 32 закладів охорони здоров’я у 10 районах м. Києва, що реалізовані в якості пілотного проекту з 2021 року за сприяння адміністрації столиці, передусім директора Департаменту охорони здоров’я КМДА Валентини Гінзбург.
Думку громадських організацій та пацієнтських об’єднань щодо розробки та впровадження стратегій профілактики раку шийки матки представили делегати ГО «Афіна. Жінки проти раку», ГО «Inspiration Family», ГО «Здорові», благодійної організації «Пацієнти України».
За результатами Експертної ради учасники узгодили стратегію подальших кроків у елімінації раку шийки матки в Україні та акцентували увагу на необхідності розробки реальних кроків по впровадженню наявних нормативних документів і подальшому інформуванні населення щодо розглянутої проблеми. Такі заходи вчергове підкреслюють важливість синергії науковців і клініцистів із державними та громадськими структурами для збереження здоров’я нації в реаліях сьогодення.