Відділення проблем харчування та соматичних захворювань у дітей раннього віку

gastro

Науковий керiвник: доктор медичних наук, професор, президент асоціації педіатрів–гастроентерологів та нутріціологів України, головний позаштатний дитячий гастроентеролог МОЗ України Шадрін Олег Геннадійович.


Відділення створено у 1966 році, науковим керівником якого з моменту створення була Отт Валентина Дмитрівна – доктор медичних наук, професор, лауреат Державної премії України. З 2005 року і по сьогодні відділенням керує доктор медичних наук,  професор Шадрін Олег Геннадійович.

Пріоритетним напрямком наукової діяльності є дитяче харчування і гастроентерологія раннього віку, оскільки розлади харчування найбільш характерні для дітей раннього віку, а порушення травлення часто є маркерами широкого спектру патології дітей раннього віку: неврологічної, вродженої патології серцево-судинної системи, органів дихання, печінки, шлунково-кишкового тракту, метаболічних захворювань. В структурі захворювань дітей раннього віку аліментарно-залежні, тобто викликані неправильним харчування захворювання займають провідне місце як за розповсюдженістю, так і за важкістю клінічних проявів. На сьогодні спостерігається тенденція до зростання частоти гастроентерологічної патології в ранньому дитинстві і значне «омолодження» багатьох захворювань. Особливу увагу привертають вроджені і успадковані захворювання, які проявляються з перших днів життя, і, як правило, характеризуються особливо важким перебігом. У відділенні накоплений багатий досвід роботи в області гастроентерології  дитячого раннього віку як в діагностиці так і лікуванні.

Основний напрямок наукових розробок –  оптимізація здорового і лікувально-профілактичного харчування дітей грудного і раннього віку, у тому числі передчасно народжених з проявами алергії, дисбіозами, гіповітамінозами, тощо.

Наукові розробки проводяться в рамках цільових науково-технічних програм розвитку педіатрії, зокрема республіканських програм «Діти», «Діти України», «Підтримка грудного вигодовування дітей України», міжнародного співробітництва по програмам ВООЗ та ЮНІСЕФ.

На підставі  наукових розробок, які проводились у відділенні було створено перше покоління вітчизняних адаптованих молочних сумішей для збалансованого вигодовування дітей у разі відсутності грудного молока у матері (Віталакт, Ладушка, Малютка гіпоалергенна).  За тривалі роки роботи накопичений досвід в таких напрямках як харчування дитини і імунітет, проблеми дисбактеріозу, порушення імунітету при бронхолегеневій патології. Поряд з концепцією збалансованого харчування, співробітниками розвинутий такий напрямок нутріціології як функціональне харчування, тобто включення в харчовий раціон дітей таких продуктів або речовин природного походження, які при систематичному застосуванні здійснюють певний  регулюючий вплив на організм. З питань розробки та втілення в практику охорони здоров’я сучасних технологій ведення лактації та грудного вигодовування,  оптимізації вигодовування дітей раннього віку у відділенні опубліковано понад 150 наукових та навчально-методичних робіт, які регулярно доповідаються на науково-практичних конференціях, симпозіумах та з‘їздах.

В останні роки активно проводяться дослідження та розробка диференційованого функціонального харчування дітей раннього віку при захворюваннях органів травлення та харчовій алергії, оцінюється ефективність застосування продуктів функціонального харчування у різних категорій дітей.

Новітніми є дослідження щодо вивчення перебігу функціональних захворювань шлунково-кишкового тракту, які на сьогодні займають провідне місце у патології дітей перших років життя. З ними тісно пов’язаний і перебіг неспецифічних та/або затяжних ентероколітів, в патогенезі яких суттєву роль відіграють зниження резистентності слизової оболонки кишківника і дисбактеріозу, локального імунітету кишківника і детоксикуючої функції печінки.

У відділенні продовжується вивчення захворювань печінки у дітей раннього віку. Проведені комплексні дослідження патогенетичних факторів прогресування ушкодження печінки у дітей раннього віку обгрунтували ефективність лікування дітей з вродженими гепатитами удосконаленим медикаментозним комплексом на тлі оптимізованої нутритивної підтримки.

 Перспективними і актуальними є розпочаті дослідження щодо гастроінтестинальних проявів харчової алергії, які є результатом імунної відповіді на харчові антигени і являють собою ураження шлунково-кишкового тракту. Диференційна діагностика таких станів як лактазна недостатність, харчова алергія, незносимість певних продуктів активно проводиться сьогодні з урахуванням новітніх методів  дослідження.

Керує відділенням доктор медичних наук, професор, головний дитячий гастроентеролог МОЗ України Шадрін Олег Геннадійович,  який є експертом з педіатрії центральної комісії з питань етики та Державного експертного центру МОЗ України. Має вищу кваліфікаційну категорію лікаря педіатра і дитячого гастроентеролога. Автор понад 250 опублікованих наукових праць. Наукова діяльність О.Г. Шадріна багатогранна. Наукові дослідження професора і його учнів спрямовані на вивчення ролі спадковості у виникненні функціональних розладів шлунково-кишкового тракту у дітей, вивчення патогенетичних механізмів хронізаії хвороб кишківника і печінки у дітей раннього віку, імунологічних характеристик патологічних процесів у новонароджених та дітей перших років життя. Під керівництвом Олега Геннадійовича зросли його учні, серед яких 5 кандидатів і 5 докторів медичних наук.