Лабораторія обміну речовин у дітей

Завідуюча – кандидат медичних наук, старший науковий співробітник Несвітайлова Клавдія Василівна.


Лабораторію створено у 1979 році на базі відділу стеринів Інституту біохімії АН УРСР та Київського НДІ педіатрії, акушерства та гінекології МОЗ УРСР.
У лабораторії працюють 2 старших наукових співробітника, кандидати біологічних наук, 1 кандидат медичних наук.
Основні напрями наукових досліджень:

  • вивчення механізмів порушень мінерального, ліпідного, білкового, D-вітамінного обмінів та структурно-функційних властивостей клітинних та субклітинних мембран при рахіті, цукровому діабеті, ВСД, захворюваннях сполучної тканини, у частохворіючих дітей, дітей ліквідаторів аварії на ЧАЕС та з радіаційно забруднених територій, у вагітних, хворих на цукровий діабет, нефропатію та їх новонароджених, у дітей з бронхо-легеневими захворюваннями, і розробка методів їх корекції;
  • дослідження механізмів обміну та функціонування вітаміну D3 за норми та за вищеперелікованих патологій;
  • створення нових високоефективних препаратів вітаміну D3 (експериментально-клінічні дослідження).

Доцільність проведення експериментально-клінічних досліджень у вищезазначених напрямках обгрунтовується новими уявленнями про фізіологічну роль вітаміну D3 в організмі, які дають підставу вважати, що його функція не обмежується регуляцією мінерального обміну. Поштовхом для більш широкого вивчення ролі вітаміну Dбуло відкриття рецепторних білків щодо активних метаболітів вітаміну D3 у клітинах органів і тканин, не залучених до мінерального обміну, а також можливість їхнього синтезу цими клітинами.

Показано, що вітамін Dвідіграє важливу роль у зменшенні ризику виникнення не тільки рахіту, рахітоподібних захворювань, остеопорозу,  але й багатьох хронічних патологій: аутоімунних (ревматоїдний артрит, розсіяний склероз, колагенози, астма, діабет, набуті імунодефіцитні захворювання, у тому числі ВІЛ-інфекція), захворювань шкіри (псоріаз, екзема, дерматози), серцево-судинних, онкологічних, психо-неврологічних порушень (аутизм, епілепсія, депресія), інфекційних захворювань (туберкульоз, грип, менінгіт). Вітамін Dрозглядають як біомаркер здоров’я людини протягом усього життєвого циклу.

Експерти ВООЗ вважають, що кожний долар, який витрачено на вітамін D3, зберігає 20 доларів із коштів, що виділяються на охорону здоров’я.